Marka lokalna

Miody z pasieki „Darz Barć”: miód spadziowy, miód nektarowo-spadziowy, miód wielokwiatowy

Polecamy wspaniałe miody z pasieki „Darz Barć” z Kobylanki, a szczególnie:

  • miód spadziowy,
  • miód nektarowo-spadziowy,
  • miód wielokwiatowy,

które wyróżnione zostały znakiem marki Karpating!

To miody naturalne, pochodzące ze stacjonarnych pasiek ziemi gorlickiej (Kobylanka, Bielanka, Lipinki) – 79 rodzin pszczelich.  Pasieka rodziny Kazanowskich działa w regionie od 1905 roku, a tradycja hodowania pszczół jest kontynuowana po dzień dzisiejszy – to cztery pokolenia pszczelarzy!

Miód spadziowy w odróżnieniu od miodów nektarowych nie powstaje z nektaru kwiatów, lecz ze spadzi. Spadź to nic innego jak sok drzew przetworzony przez owady, przetransportowany przez pszczoły do ula. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego produktu: spadź liściasta oraz spadź iglasta.  Miód spadziowy ma szerokie zastosowanie lecznicze. W zestawieniu z nektarowymi mają dwukrotnie więcej aminokwasów, białek i enzymów. Występują w nich również niewielkie ilości witamin A, C, PP, K, B2 i B6.

Miód wielokwiatowy pochodzi z różnorodnej mieszanki kwiatów i roślin. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza odmiana, ponieważ jest stosunkowo łatwa do uzyskania. W zasadzie pod tą nazwą kryje się cała grupa miodów, które mogą różnić się między sobą smakiem, zapachem, kolorem oraz właściwościami zdrowotnymi. Te różnice wynikają nie tylko z wielogatunkowości roślin, ale również z pór roku czy lokalizacji pasiek.

Miód nektarowo-spadziowy jest pozyskiwany przeważnie na terenach leśnych bogatych w lasy liściaste,  iglaste oraz dziko rosnące krzewy. Miód powstaje zazwyczaj wtedy, kiedy ze względu na panujące trudne warunki pogodowe pszczoły oprócz spadzi, naniosą nektaru okolicznych roślin. Dzięki temu miód nektarowo-spadziowy charakteryzuje się aromatycznym spadziowym smakiem oraz walorami zdrowotnymi charakterystycznymi zarówno dla miodu spadziowego, jak i nektarowego.