Trasa pieszaTrasa piesza

Hańczowa - Wysowa

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Wyznacz trasę

Trasa krótka i przyjemna. Może stanowić doskonały "łącznik" pomiędzy innymi trasami lub może być potraktowana jako krótki spacer widokową trasą która rozpoczyna się w Hańczowej, prowadzi przez Ropki by na koniec sprowadzić nas do Wysowej.

Początek naszej trasy znajduje się przy skrzyżowaniu w północnej części Hańczowej. Przy skrzyżowaniu znajdziemy znak kierujący nas w stronę Ropek. Jest to niedawno poprowadzona droga asfaltowa która od samego początku prowadzi poprzez malowniczy gdzie rozciąga się panorama na południową część powiatu gorlickiego. 

Niedługo po wejściu w las dojdziemy do skrzyżowania na którym zejdziemy z głównej drogi a skręcająca w lewo droga sprowadzi nas do Ropek. Dojdziemy w ten sposób do skrzyżowania gdzie krzyżują się szlaki turystyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie patrząc w kierunku południowo-zachodnim zauważyć możemy dawny cmentarz i miejsce po nieistniejącej już cerkwi.

My kierujemy się w lewo, w kierunku południowym. Na tym odcinku jeszcze niedawno spotkać można było pojedyńcze zabudowania nawiązujace swym wyglądem do kultury łemkowskiej. Obecnie Ropki zmieniły swój wygląd gdyż pojawiło się sporo gospodartw agroturystycznych oferujących nie tylko noclegi, ale również regionalne wypieki, przetwory itp.

Po przejściu przez Ropki nasza trasa skręci w lewo i zaczniemy schodził przez Hutę Wysowską gdzie również spotkać można gospodarstwa agrotustycznej do samej Wysowej. Przy dojściu do drogi głównej warto zwrócić uwagę na znajdujący się po lewej stronie zabytkowy kościół.